ahşap boyama teknikleri

Ahşap Boyama İle İlgili Temel Bilgiler

Ahşap Boyama Teknikleri

 • Malzemeler;
 • Boyanacak obje ( Firmamızdan alınan mdf obje )
 • Su bazlı akrilik boya
 • Uygun boyutta yumuşak fırça

Uygulama;

Ahşap Boyama işlemi boyanacak objenin zımparalaması ile başlar. Bu aşamadaki işçilik özenli olmalıdır. Zımparalama işleminden sonra kuru bir bezle objeniz tozdan arındırılmalıdır. Temiz ve düzgün bir yüzey elde ettikten sonra, 1 kat boya uygulanır. Bu aşamada mdf kalitesine bağlı olarak yüzeyde ve kesim kenarlarında tüylenmeler oluşabilir. Bu olumsuzluğu gidermek için  boya tamamen kuruduktan sonra ince zımpara ile tekrar zımpara yapılmalıdır.  İpeksi bir yüzey elde ettiğimizde 2.kat boya ile boyama işlemi sonlandırılır. İsteğe bağlı 3.kat da yapılabilir.  Ahşap Boyama işlemi tamamlandıktan sonra isteğe bağlı olarak birçok teknik uygulanabilir. Veya son kat vernik yapılarak işlem sonuçlandırılabilir.

Uygulanabilecek temel ahşap boyama teknikleri:

Ahşap Boyama ile İlgili Tenel Bilgiler

 • Dekupaj tekniği
 • Transfer tekniği
 • Seçil
 • Vernik çatlama
 • Partine

DEKUPAJ TEKNİĞİ

Ahşap Boyama işlemi tamamlandıktan sonra resim dekupaj tutkalı ile yapıştırılır. Oluşan hava kabarcıkları iğne ile delinerek yapıştırma işlemi tamamlanır. Resmin kenarlarına ve üzerine yapılacak efekt çalışmaları tamamlandıktan sonra ( Boya,boyutlu boya,böcük boya vb.. ) son kat verdiği yapılarak işlem tamamlanır.

TRANSFER TEKNİĞİ

Ahşap Boyama işlemi yapılmış yüzey pürüzsüz hale getirilmelidir. Resmin boyalı yüzeyine ve yapıştırılacak objeye dekupaj tutkalı ince tabaka olarak sürülür. Kuruma işlemi tamamlandığında her iki yüzeyde şeffaf hale gelir. Resmin yüzeyine 2.kat tutkal sürerek objeye yapıştırılır. Hava kabarcığı kalmaması için özen gösterilir. Hava kabarcığı kalması durumunda iğne ile delerek giderilir. 3 saat sonra transfer kağıdı nemlendirilerekrek kağıt sökülür. (Bu işlemin 1 gün sonra yapılması önerilir.) Boyasız yerdeki kağıt inatçı olacaktır. Çıkartmak için daha fazla ıslatmak gerekir. Cila ile işlem sonlandırılır.

STENCIL TEKNİGİ

Ahşap Boyama işlemi yapılmış yüzeye Stencil şablonu yerleştirilir. Sulandırılmamış boya ponpon fırça ile  uygulanır ve şablon kaldırılır. Kuruduktan sonra vernik uygulanır.

VERNİK ÇATLATMA TEKNİĞİ

Ahşap Boyama işlemi tamamlanmış objeye 1 kat vernik uygulayın ve tamamen kuruyana kadar bekleyin. 2.kat verniği uyguladıktan sonra kurumayla birlikte çatlama da başlayacaktır. Bu süre ortam ısısına bağlı olarak 4 – 6 saat sürecektir. Çatlaklara partine uygulanırsa çatlaklar daha belirgin olacaktır.

PATİNE TEKNİĞİ

Geyik patine tekniğıme uygum bir üründür. Açık renkli yüzeylere metalik renkler bez veya fırça ile sürülür ve silinerek eskitme yapılır. İşlem son kat cila ile sonlandırılır

AKRİLİK BOYALAR

Su Bazlı boyalar: Su ile inceltilirler. İncefilm tabakası oluşturur veahşabın nefes almasını sağlar. En iyi ozelliği Kokusuzdur.

Su bazlı akrilik boyalar:Ahşap boyamada en çok kullanılan boyalardandır. Akrilik boyalar daha örtücüdür, dış
etkenlere karşı dayanıklıdır. Solmaz ve renk değişikliği olmaz, çabuk çabuk kurur. Kurumadan hemen önce mutlaka fırçalar temizlenmelidir.

Bu gönderiyi paylaş

Yorumlar (5)

 • Mehmet Yakut Cevap

  Merhaba, ben kızım için ahşap oyuncaklar yapıyorum. Cam ağacından yaptığım bu oyuncakları çok iyi zimparaloyorum ve sonrasında oyuncaklar için onaylı renksiz boya ile boyuyorum. Boya kuruduktan sonra oyuncakların üstünde pütürler oluşuyor. Saatlerce zimparaladigim yüzeylerde bile bu pütürler oluşuyor. Nerede hata yaptığımı çok fazla araştırmama rağmen çözemedim. Lütfen bana yardımcı olun ki bu oyuncakları pürüzsüz bir şekilde yapabileyim.
  Şimdiden teşekkürler.

  12 Eylül 2020 at 22:42
  • kendiro Cevap

   Malesef çam ağaçlarının genel sorunudur. Zımpara yaptıktan sonra tum yüzeyi dolgu verniği ile vernımledikten sonra tekrar zımpara yapın muhtemelen sonuç daha güzel olacaktır.

   21 Eylül 2020 at 17:31
 • Özlem Cevap

  Dekupaj üstüne çatlatma nasıl yapılır, bilgiye hiçbiryerde ulaşamadım, yanıtlarsanız sevinirim

  24 Kasım 2020 at 16:22

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir